بچه ها این گربه هه ایران ماست.!
پراکسی جديد
فيلتر شکن
برای دوستان در ايران
اصغرآقا، نوشته هاي هادي خرسندي

جمعه 7 دي 1386

نگرانی شدید از وخامت وضع سلامتی عمادالدین باقی در زندان

گزارش راديو فردا از وضع وخيم عمادالدين باقي در زندان. که خود « رييس انجمن دفاع از حقوق زندانيان» است!

نگرانی شدید از وخامت وضع سلامتی عمادالدین باقی در زندان »

خانواده عمادالدين باقی، نويسنده، پژوهشگر، روزنامه نگار و رييس انجمن دفاع از حقوق زندانيان، روز چهارشنبه پنجم دی ماه از وخامت اوضاع جسمی وی در زندان اوین خبر داده اند.

به گفته خانواده آقای باقی، وی در تماسی تلفنی با خانه به همسر و فرزندانش اطلاع داده که «در وضعيت جسمی نامناسبی به سر می برد» و به همين دليل تماس تلفنی آقای باقی با همسرش ناتمام مانده است.

عمادالدين باقی پس از تحمل سه سال زندان، در چهار سال گذشته، ۲۳ بار به دادگاه احضار يا محاکمه شده است که آخرين جلسه آن روز يکشنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۸۶ بود و در همان روز به اتهام آنچه «ادامه فعاليت های خود در خصوص توهين به مقامات و تبليغ عليه نظام و اقدام عليه امنيت ملی» خوانده شده، بازداشت شد.

خانواده آقای باقی از صبح روز چهارشنبه به مقابل زندان اوين رفته اند تا بتوانند با وی ملاقات کنند.

محمد قوچانی، روزنامه نگار و داماد آقای باقی در گفت و گو با راديو فردا در اين باره می گويد: «چهارشنبه، امروز وکيل آقای باقی قرار ملاقات با وی داشته است، طبق قرار به زندان مراجعه کرده و تا محل سالن ملاقات هم می رود اما در آنجا به او اعلام می شود که آقای باقی در حال بازجويی است و نمی تواند با وکيلش ملاقات کند. همزمان آقای باقی به منزل خود تلفن می کند و به همسرش، فاطمه کمالی احمد سرايی می گويد که به وکيل مدافع او بگويد به زندان بازگردد.»

داماد عمادالدين باقی در ادامه درباره آنچه وی در تماس تلفنی با همسرش گفته می گويد:«آقای باقی به همسرش می گويد که حالش بسيار بد است و حتی نمی تواند به صحبت کردن ادامه دهد و حتی تعبيری به کار می برد که همسر و خانواده آقای باقی به شدت نگران می شود.»

اين روزنامه نگار در ادامه می گويد:«تعبيری که آقای باقی به کار برده است، اين بوده که اگر رسيدگی جزيی که در زندان اوين وجود دارد نبود، او از دست رفته بود.»

بعد از اين تماس تلفنی، وکيل مدافع و همسر آقای باقی به زندان اوين مراجعه می کنند ولی موفق به ديدار با او نمی شوند.

محمد قوچانی در ادامه می افزايد:« هيچ کس نتوانسته است هيچ تماسی با آقای باقی بگيرد. همسر و وکيل آقای باقی با قاضی و مقامات زندان اوين ديدار کرده اند و برخی از مقامات هم سعی کرده اند از مقامات قضايی وقت بگيرند که آقای باقی بتواند حتی تماسی تلفنی با خانواده اش داشته باشد و آنها را از وضعيت خود آگاه کند.»

محمد قوچانی، روزنامه نگار و داماد عمادالدين باقی در ادامه می گويد به هنگام تماس تلفنی، فردی همراه آقای باقی بوده که تاکيد کرده خانواده اش به زندان مراجعه کنند.

او می افزايد:« وی فردی نيست که خانواده اش را نگران کند و تماس وی و تاکيد فردی که احتمالا بازجو بوده و به هنگام تماس تلفنی همراه آقای باقی بوده است، مبنی بر اينکه خانواده او حتما به زندان مراجعه کنند، نشان می دهد که وضعيت آقای باقی مناسب نيست.»

اين عضو خانواده عمادالدين باقی با ابراز نگرانی از وضعيت پدر همسرش می گويد:«ما کسی را متهم نمی کنيم فقط نگران هستيم و نمی خواهيم مشکلی برای نظام و کشور بوجود بيايد، ما فقط می خواهيم از حال آقای باقی خبردار شويم.»

با اين حال محمد قوچانی می گويد مقامات زندان و قضايی پاسخی به خانواده عمادالدين باقی نداده اند:«هيچ جوابی به ما نمی دهند، ما هم به زندان اوين مراجعه کرديم، هم به دادگاه انقلاب رفتيم، وکيل آقای باقی با مسوولين دادگاه ديدار کرده و علی رغم اينکه برخی از مقامات تلاش کرده اند که تماس تلفنی محدودی برقرار شود تا خانواده آقای باقی از حال وی مطلع شوند، چنين اجازه ای به ما داده نشده است.»

وی با اشاره به وضعيت وخيم جسمی آقای باقی به گفته خودش در تماس تلفنی با منزل می گويد:«حتی ما بعيد نمی دانيم که آقای باقی در يکی از بيمارستان های تهران بستری باشد. ما فقط می خواهيم واقعيت را بدانيم و با او عيادت کنيم و از سلامتی آقای باقی مطلع شويم.»

اين روزنامه نگار و عضو خانواده عمادالدين باقی می گويد: «ما تا زمانی که از سلامت آقای باقی مطلع نشويم در مقابل زندان اوين می مانيم. تا زمانی که آقای باقی با منزل تماس نگيرد يا به ما وقت ملاقات ندهند، راضی نخواهيم شد.»

در همين حال پيش از تماس تلفنی عمادالدين باقی با منزل، خانواده وی با انتشار نامه ای ضمن ارائه گزارشی از وضعيت اين زندانی سياسی تاکيد کرده بودند که وی در بازداشتگاه امنيتی نگهداری می شود.

در اين نامه آمده است:« ۴۷ روز از بازداشت عمادالدين باقی می گذرد بدون آنکه کسی درباره وضعيت او در زندان اوين پاسخگو باشد يا متناسب با وظايف قانونی قوه قضاييه در شرايط زندان او تغييری ايجاد شود.»

خانواده عمادالدين باقی، روزنامه نگار و رييس انجمن دفاع از حقوق زندانيان، در ادامه اين نامه نوشته اند:« قرار گرفتن عمادالدين باقی در بازداشتگاه بدون آنکه قرار بازداشتی وجود داشته باشد خلاف موارد مصرح آيين دادرسی کيفری است و طبق قانون مجازات اسلامی، مستلزم کيفر برای متخلفين از قانون است که در مواد ۵۷۰ و ۵۷۲ قانون مجازات اسلامی قيد شده است.»

به گفته صالح نيکبخت، وکيل عمادالدين باقی، آقای باقی به دليل محکوميت يک ساله ای که در سال ۱۳۸۲ از طرف شعبه شش دادگاه انقلاب صادر شده بود، زندانی شده است. به گفته او اين محکوميت ابتدا تعليقی بوده و سپس تعزيری شده بود.

تحليلگران سياسی دستگيری آقای باقی را بيشتر با «فعاليت های اخير وی در انجمن دفاع از حقوق زندانيان و اعتراضات اخير وی نسبت به شيوه صدور و اجرای برخی از احکام قضايی» مرتبط می دانند.

سازمان ديده بان حقوق بشر، سازمان گزارشگران بدون مرز و برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر در اواخر مهر ماه در سه اطلاعيه جداگانه از سرکوب مدافعان حقوق بشر در ايران انتقاد کرده و نسبت به بازداشت آقای باقی اعتراض کرده اند.

ماه گذشته عمادالدين باقی در ملاقات با خانواده خود گفت که از روز يکشنبه سيزدهم آبان ماه در زندان تحت بازجويی است و از آنجا که مرحله قانونی بازجويی های وی به پايان رسيده، ديگر حاضر به پاسخگويی به چنين بازجويی هايی نيست.

آقای باقی از آذرماه تا کنون ممنوع الملاقات شده است.

عمادالدين باقی، فعاليت های مطبوعاتی خود را از سال ۱۳۶۲ با روزنامه های کيهان و اطلاعات آغاز کرد.

او از سال ۱۳۷۰ به مدت هشت سال با روزنامه های سلام، همشهری و فصلنامه ضميمه کار کرد.

اوج کار وی با روزنامه های توس و جامعه بود. وی همچنين در روزنامه های نشاط و عصر آزادگان به عنوان عضو شورای سياست گذاری فعاليت می کرد.

عمادالدين پيش از اين و در سال ۱۳۷۹ همزمان با تعطيلی گسترده نشريات در ايران، يک بار ديگر دستگير و زندانی شده بود.

بيشتر اتهام ها و شکايت هايی که در دادگاه عليه او مطرح شده است، مربوط به پژوهش هايی است که وی درباره قتل های فعالان سياسی و نويسندگان دگر انديش معروف به «قتل های زنجيره ای پاييز ۱۳۷۷» انجام داده بود.

وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صدا و سيما، نيروی انتظامی، علی فلاحيان، وزير اسبق اطلاعات، مصطفی پورمحمدی، قائم مقام وزير وقت اطلاعات، سلطانی يکی ديگر از معاونان علی فلاحيان، مدير کل ازلاعات قم در زمان فلاحيان، فيروز اصلانی، وکيل روزنامه کيهان و محتشمی، مدير مسوول «يالثارات» نشريه انصار حزب الله و مدعی العموم جزو شاکيان عمادالدين باقی بوده اند.

نظر های شما (6)     
دیده بان:

آقای هادی خرسندی عزیز و گرامی

با درود به وجدان بیدارت و ذهن هوشیارت
طنزهایت که حرف ندارد و مرحمی بر زخم های روح و روان ما.
بعلاوه از اینکه به مطالب جدی هم از جمله زندانی شدن و شرایط سخت آقای باقی هم پرداخته ای بسیار بجا و جای تقدیر دارد.
در همین ارتباط گزارش مفصلی از وضعیت زندانیان عادی در سه زندان اوین, قزل حصار و گوهر دشت وجود دارد که واقعا" وحشتناک است و آدمی را از زنده بودن و هیچ نتوانستن گفتن خود بیزار میکند.
وضعیت بسیار وخیم تر زندانیان عقیدتی و سیاسی که البته در شرایط بسیار سخت تری هم بسر میبرند بجای خود اما از وضعیت زندانیان عادی هم بطور اعم و بخصوص وضعیت زنان زندانی عادی که در این مورد هم دچار ستم نه مضاعف که چند باره هستند نیز نمیتوان و نباید غافل شد. من فکر میکنم که آقای باقی در دفعات قبل که زندان بوده اند احتمالا" مدتی را برای تنبیه و فشار بیشتر به بند زندانیان عادی منتقل شده باشند و در آنجا با این فاجعه از نزدیک برخورد داشته اند و همین احتمالا" انگیزه ایشان برای تشکیل و فعالیت در انجمن حمایت از زندانیان شده باشد.
بهر حال خیلی خوب است که شما علاوه بر طنز به یک چنین مسائلی هم پرداخته اید و شاید همین دریچه ای شود که خوانندگان شما با ارسال نظرات خود باعث گستردگی یک چنین مباحثی شوند و بیشتر با هم تبادل نظر کرده و از همدیگر بیاموزیم و علاوه بر مسائل سیاسی, در سایر حوزه ها نیز فکر کنیم

پاینده, پایدار و سرافراز هستی تا همیشه چنان باشی

(January 1, 2008 2:48 PM)
نوید:

سلام هادی خان
خواهش دارم توی سایتت از این خبرهای دست دومی سیاسی ننویس؟ خودت رو سبک نکن آقا جان! این کارها رو بگذار برای امثال نوری زاده که از این راه نون میخورند.
به نظر من توی این سایت همه مطالب باید طنز و شعر باشه با یک حالت رندانه و زیرکانه! نه اینکه اخبار سیاسی منابع خبری معلوم و نامعلوم ذکر بشه.(حتما میگی به تو چه سایت خودمه! خوب خودت نظر خواستی)
آقا جان شما که نمیتونی با نوری زاده (با اون همه تشکیلات و عوامل و آدمهایی که از توالت رهبری هم خبر میدهند) رقابت کنی پس کلاس کاری خودت رو حفظ کن! اینهایی که گفتم برای این بود که دوستت دارم و گرنه می دونم که هیچ حرفی از هیچ کسی رو قبول نداری و همیشه جوابهای دندان شکنی به منتقدین دادی و خواهی داد.
سلامت باشی

(January 1, 2008 8:00 AM)
soleil:

salam hadi jan , merci az yaddashti ke baraye aghaye baghi gozashti , kash iraniha dar hame jaye donya beresan be onjaii ke bedoonan nabayad kasio baraye fekresh zendani kard , makhsoosan age "ensane sharifi "mesle baghi bashe , movafagh bashi.

(December 30, 2007 9:38 PM)
شهرام ف:

با دورود بر شما هادی جان!

میخواستم بر شما و شرافت شما دورود بفرستم که بجای فرو رفتن در لجنزار پیشداوریهای بیمورد، سعی میکنید از یکسری پرینسیپها دفاع بکنید.

با آرزوی سالی خوب، طول عمر شما و ملت شریف ایران، و کوتاهی عمر آخوند را از ایزد یکتا آرزومندم!
ایران هرگز نمیمیرد!
شهرام ف
اسلو

(December 29, 2007 10:09 AM)
HAMID:

SALAM HADI
BENAGL AZ HAMOON RADIO FARDA AGAYE BAGE DAR ZNDAN
DOCHARE HAMELEYE ASSABE SHODE BOOD VA HALA HAM DAR
SALAMAT HASTANDD ZERA DAR TAMASE TEL BA KHANEVADE VA
VAKEEL GOOFTE BOOD MAN TARSAM AZ IN AST KE BA IN KARHA(ESLAME)AZEEZ BAD NAM SHAVAD ZERA DAR KOODAM KESHVAR SOORAG DARED KE ZENDANE AZ ZENDAN BETAVANAD
TEL BEZANAD?HAMOON RADIO FARDA GOOFT JASADE CHAND NAFAR RADAR(KAROON)PEYDA KARDEAND AGAYE BAGE VA KHANOOM EEBADEE ZEMNE TAKZEEP FARMOODE AND DOROOG AST ZERA MA TAFAVOTE FARHANGE DAREEM1-DAR (ESLAM) AZEZ VAHEDE SHOMARESHE(SHOTOR)HAM NAFA RAST

(December 29, 2007 5:18 AM)
reza:

هادی جان نمیدانم که ایا منظورت از این مطلبی که نوشتی نگران حال عمادالدین باقی هستی و یا کسی ازت خواسته که این مطلب را درج کنی؟. ولی باید بدانی که عماد الدین باقی هم یکی دیگر از همکاران رژیم امثال ..... و.. می باشد که سالیان دراز برای بقای همین رژیم که او را به زندان انداخته تلاش کرده است. هادی جان چیزی در باره دانشجویان و کارگران زندانی بنویس. پیروز باشی

هادي - فرموديد : «نگران حال عمادالدین باقی هستی و یا کسی ازت خواسته که این مطلب را درج کنی؟.».
من را خدا هم اگر بود نميتوانست به کاري که ميلم نيست، وابدارد. فرقم با نوري‌زاده‌ي بدبخت همين ..... نيست! فرق زياد داريم. اما من با چنين ذهنيتي که شما داريد چه کنم؟ و بعد خودت از من ميخواهي که: «چیزی در باره دانشجویان و کارگران زندانی بنویس».
عزيزجان، «حقوق زنداني» ميفهمي يعني چي؟ من از آن کي بود؟ آخوند بروجردي شارلاتان (شارلاتاني که دير آمده بود! - از توده‌اي‌هاي همدست رژيم، ديرتر )) هم به عنوان زنداني دفاع کردم، .چه برسد به انسان شريفي مثل عمادالدين باقي. اما شما اگر اعتراض داري، نوع شکنجه را هم بگو که خواهش کنيم، رويش پياده کنند.
ضمناً شما يک گزارش از دانشجويان و کارگران زنداني، با نام و نشانش‌شان بنويس، بگذاريم اينجا. در خدمتشانم. ممنون عزيز.

(December 28, 2007 9:42 PM)
 
 
 
این سایت را BookMarkکنید!

بایگانی